Glade mennesker fejrede 100 år med tennis i Nørresundby

Cafeen i Squash- og Tenniscenteret var fyldt med glade gæster lørdag d. 27. august, da tennisafdelingen fejrede foreningens 100-års jubilæum med en lille forsinkelse. Sidstnævnte skyldtes, at den korrekte jubilæumsdato i forsommeren faldt sammen med DM-ugen, hvor vi havde travlt med danmarksmesterskab i squash, og mange af gæsterne var travlt optaget med andre ting i deres respektive klubber.

Først i talerækken var Fritidschef Erik Kristensen fra Aalborg Kommune, som takkede for det gode samarbejde med foreningen og komplimenterede foreningen for dens dynamik og visioner, som senest har givet sig udslag i et nyt padelprojekt i samarbejde med Skansen og Firmasporten.

Fra Nørresundby Lokalhistoriske Forening mødte Per Thomsen og Jøgen Aarlo Jensen op med nyt om forneningens stiftelse, som synes at have rod i det gamle nørresundbyfirma Peter P. Hedegaard, hvor foreningens første formand var ansat - som funktionær forstås, for tennis var jo for det bedre borgerskab dengang.

Tennisformand John Rasmussen takkede for de mange gaver og hilsner i dagens anledning og gjorde opmærksom på, at en 100-årig forening er noget, som man har til låns i en periode og skal passe godt på og levere videre i god stand.

PerThomsen

Per Thomsen fra Nørresundby Lokalhistoriske Forening fortæller om klubbens tidligste dage.