Standerhejsning i perfekt vejr

Til dagens standerhejsning blev glasset løftet til en skål for Nørresundby Tennisklub i klubbens 100-års jubilæumssæson.

I sin tale bemærkede tennisformand John Rasmussen, at banerne faktisk har været åbne i tre uger med lidt forhindringer pga. manglende vand. Dette er nu i orden, og banerne er i glimrende stand, når man tager årstiden i betragtning.

Klubbens planlagte jubilæumsarrangement til juni har desværre måttet udsættes til august, fordi det falder sammen med DM-ugen, hvor Aalborg er vært for en masse danmarksmesterskaber i forskellige sportsgrene, herunder i squash med foreningens squash-afdeling som vært.

Der var tak fra formanden til tennisudvalget for at holde det hele kørende og til vores sponser, Nordjyske Bank, som har fulgt traditionen om at være vært ved forplejningen til standerhejsningen.

Som man kan se på billedet, viste Skansen sig fra sin absolut smukkeste side med nyudsprungne bøgetræer i solskin, og flere medlemmer sluttede arrangementet af med at indvie banerne med lidt hyggedouble.